Firmaomanik: olen õnnelik, et oli masu

Majandussurutise mõjul vähenes ASis Dimela töötajate arv ning langes palk, kuid ettevõte muutus samas efektiivsemaks, rääkis veterinaarravimeid müüva Dimela juht ja osanik Kadri Kullman.

Tänasel ettevõtlusfoorumil rääkis Kullman, et majandluslanguse alguses oli raha puudu nii tema veterinaartooteid müüval ettevõttel kui ka firma klientidel. Selle asemel, et rahapuuduse ajendil hindu tõsta, tehti Dimelas otsus koondada 15% töötajatest ning vähendati ülejäänud töötajate palka. See aga parandas Kullmani sõnul oluliselt ettevõtte efektiivsust.

“Olen õnnelik, et oli masu, sest muutusime efektiivsemaks ja pakume kvaliteetsemat teenust,” sõnas ta.

Ta tegi ettepaneku, et riik peaks eelarve koostamisel lähtuma samasugustest põhimõtetest – kui raha on puudu, tuleks muutuda efektiivsemaks, et kulud oleksid väiksemad.

“Ei saa nii, et kui on rahapuudus, küsime ettevõtjailt. Raha ei teki, kui jagame raha ümber, vaid siis kui teed midagi paremini, lood lisandväärtust. Ka riik peaks muutuma efektiivsemaks struktuuriks,” kõneles Kullman.

Ta leidis, et riigiametnike arvu tuleks vähendada ning mitte seetõttu, et nad oleks laisad ja lohakad. Vastupidi – nad on väga hästi koolitatud ja Kullmani hinnangul oleks neist märksa rohkem kasu, kui nad tuleks ettevõtlusse.

“Riik on kodanike teenistuses ja iga ametnik peaks seda teadma. Ükski ametnik ei too kliente juurde ega suurenda sissetulekut,” märkis Kullman.

Tema teine ettepanek riigile ettevõtluskeskkonna parandamiseks oli hinnata enne uute seaduste või muudatuste kehtestamist, kas see toetab või pidurdab ettevõtluskeskkonda. “Kui pidavalt seadusi muuta, on ettevõtte töö häiritud.”

Täna toimub Rakveres Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatisooni (EVEA) korraldatud ettevõtlusfoorum, kus arutletakse ettevõtjatele soodsa keskkonna, maksude ja õigusruumi üle. Foorumi eesmärk on koos ettevõtjatega leida probleemsetes kohtades lahendus ning teha ettepanekuid vastavatele ministeeriumitele.